W dniach 28 – 30 września 2015 roku w Laboratorium Obrazu Cyfrowego odbyło się seminarium teoretyczno-warsztatowe, które przeprowadzili Marek Niesiobędzki i Robert Urbański reprezentujący firmę DICAM.
Laboratorium Obrazu Cyfrowego to integralny moduł CENTRUM INNOWACYJNYCH TECHNOLOGII MULTIMEDIALNYCH I DRUKOWYCH (CITMiD). Ośrodek ten realizuje prace artystyczne, badawcze i rozwojowe określone planami zadań trzech katedr wydziałowych. Prace realizowane w CITMiD motywowane są ideą stanowienia tożsamości wizualnej, poprzez oddziaływanie na centra kulturowe, administracyjne i gospodarcze. Właściwości tych dokonań obejmują warianty języka wizualnego, odpowiedniego dla perswazji, informacji, oświaty, jak również użytego w celach estetycznych i w refleksji wchodzącej w zakres nauk humanistycznych, zaś zastosowanie wyników badań CITMiD umożliwia szeroko rozumianą wielozadaniowość i efektywność w tym zakresie. CITMiD w oparciu o dostępne technologie działa w konfrontacji międzynarodowej.
Na aparaturę naukową Laboratorium Obrazu Cyfrowego składają się następujące urządzenia: zintegrowany system równoczesnego wykorzystania w jednym planie ekspozycji hybrydowych kamer cyfrowych SINAR i NIKON, generatorów i oświetlenia wielotemperaturowego, ciągłego i wyładowawczego BRONCOLOR, współpracujących ze stacją sterowania, przetwarzania i reprodukowania obrazu cyfrowego EPSON i z jednostkami obliczeniowymi S-iMAC firmy APPLE. Część zasadniczą całości urządzenia badawczego stanowi kamera SINAR p3-df (digital focus) z obiektywami Digital High Resolution, wyposażona w sensor Sinarback eXact oraz kompletny system oświetlenia BRONCOLOR. Należy podkreślić, że według danych firmy DICAM, która jest wyłącznym dystrybutorem aparatury LEICA/SINAR w Polsce, Czechach i Słowacji, w wyniku realizacji inwestycji Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu jest drugą w Polsce instytucją obok Instytutu F. Chopina w Warszawie, która posiada w dyspozycji to urządzenie.
Wartość naukowo-badawcza tej aparatury nie podlega dyskusji – kamera SINAR p3-df wyposażona w sensor Sinarback eXact nie posiada w świecie swojego równorzędnego odpowiednika. Innowacyjne sterowanie położeniem sensora w przystawce Sinarback eXact pozwala na jego przemieszczanie w płaszczyźnie ostrości w obu kierunkach precyzyjnie o wymiar pixela lub połowy jego wielkości. Rejestracja obrazu z wykorzystaniem tego przemieszczania w czterech ekspozycjach (każdorazowe przemieszczenie przystawki w obu kierunkach o wymiar pixela) pozwala na zarejestrowanie natywnych wartości wszystkich składowych koloru bez konieczności interpolacji uzyskanych danych. W przypadku 16-tu ekspozycji z przesunięciem każdorazowo sensora o połowę wymiaru pixela poza powyższą zaletą przemieszczenia daje możliwość uzyskania 4-rokrotnie większej rozdzielczości zdjęcia bez jego resamplowania. Ponadto kamera SINAR p3-df umożliwia rejestrację obrazu cyfrowego wielkości od 11 do 192 megapixeli, zawierającego natywną informację o wszystkich składowych RGB dla każdego pixela obrazu, bez konieczności stosowania procesu interpolacji, czyli uzupełniania brakujących danych obarczonymi błędami danymi z sąsiednich pixeli. Pozwala to na uzyskanie obrazu o treści niezniekształconej fizycznie i kolorystycznie. Sensory zastosowane w zakupionej aparaturze (poprzez dynamikę kontrastu 12-fstop i pełen, rzeczywisty 16-bitowy opis każdej składowej koloru) dają jakość i rzeczywistość odwzorowania fotografowanego obiektu niespotykaną w innych znanych wcześniej rozwiązaniach. Uzyskane obrazy są pozbawione niepożądanych efektów takich jak ziarno emulsji czy szumy termiczne. Sensor zapewnia rejestrację obrazu w zakresie jasności, kontrastu i nasyceń kolorów przekraczającego możliwości oka ludzkiego, czyniąc go swoistym niezniekształconym zbiorem archiwizacyjnym fotografowanej sytuacji czy obiektu. Natomiast kalibracja równomierności odczytu ekspozycji przez sensor na poziomie pojedynczych pixeli (czynność dokonywana z poziomu operatora / użytkownika) daje gwarancję jakości i powtarzalności uzyskiwanych obrazów. Najwyższej klasy obiektywy profesjonalnej serii „Digital High Resolution” zaprojektowane i zoptymalizowane do współpracy z wysoko rozdzielczymi przystawkami cyfrowymi, o rozdzielczości około 300 par linii na mm, gwarantują uzyskanie obrazu o ostrości niewymagającej używania sztucznego wyostrzania zarejestrowanych obrazów, co jest warunkiem koniecznym w przypadku bezstratnego pod względem jakości detali powiększania zarejestrowanego obrazu.
Za nie mniej zaawansowany technicznie należy uznać system generatorów i oświetlenia wielotemperaturowego, ciągłego i wyładowawczego BRONCOLOR. Na charakterystykę tego systemu składają się: innowacyjne rozwiązania w generatorach lamp błyskowych pozwalają na pełną kontrolę, regulację i uzyskanie pełnej stabilizacji wszystkich istotnych dla profesjonalnej i naukowej fotografii parametrów światła (czas trwania błysku, temperatura barwy światła, energia błysku) oraz niestandardowe rozwiązania lamp HMI światła ciągłego gwarantujące eliminację zjawiska „migotania” przy rejestracji do 1000 klatek na 1 sekundę, co czyni to źródło światła w pełni kompatybilnym pod względem parametrów i oprzyrządowania z proponowanymi rozwiązaniami światła błyskowego. Zakupione lampy i reflektory są w stanie zapewnić uzyskanie dowolnych form oświetlenia występującego w rzeczywistości realnego istnienia dowolnych źródeł światła, a dodatkowo pozwalają na uzyskanie efektu zdjęcia wykonanego w świetle ultrafioletowym bez konieczności stosowania szkodliwego dla wzroku i organizmu oświetlenia emitującego promieniowanie UV. Rozwiązanie to stanowi unikalny system opracowany do fotografowania obiektów i struktur niewidocznych dla oka ludzkiego. Natomiast różnorodność nasadek kształtujących światło daje nieograniczone możliwości twórcze oraz możliwość zasymulowania w warunkach studyjnych dowolnych efektów świetlnych spotykanych w rzeczywistości.
Całość aparatury, a więc systemu rejestracji, oświetlenia, emisji obrazu i jego rejestracji przy użyciu współpracujących stacji sterowania, przetwarzania i reprodukowania obrazu cyfrowego EPSON (Stylus Pro 11880 + PPEM) i z jednostkami obliczeniowymi iMac Apple (Retina 27’’ 5K 4.0GHz(i7) 32GB/1TB SSD), których oprogramowanie kontrolne i sterujące wszystkimi składowymi zestawu, pracujące na platformach Mac Os X, daje możliwość sterowania i zapamiętywania, jak również archiwizowania wszystkich parametrów urządzeń wchodzących w skład zestawu.