Wystawa ”Things are queer” Kornela Kowalskiego jest efektem badań naukowo-artystycznych prowadzonych przez Zakład Antropologii Obrazu UG we współpracy z Pracownią Fotografii Intermedialnej ASP we Wrocławiu. Obie placówki realizują wspólnie projekt badawczy związany z dydaktycznym zastosowaniem postulatu: „Kreacyjne, inscenizacyjne i intermedialne cechy realizacji fotomedialnych”.
Badania naukowo-artystyczne we współpracy z Pracownią Fotografii Intermedialnej ASP we Wrocławiu stawiają sobie za cel kreowanie u studentów świadomego zdobywania wiedzy i umiejętności w zakresie twórczego wykorzystania nowych i klasycznych mediów, kształtowanie zrozumienia i świadomego wykorzystania narzędzi do rejestrowania i przetwarzania obrazu, przeniesienia doświadczenia z tradycyjnych obszarów artystycznej działalności w nową płaszczyznę cyfrowej, wirtualnej przestrzeni, otwarcie nowych możliwości kontaktu z odbiorcą przez wprowadzanie elementów interaktywnych. Podstawowym celem projektu jest zaktywizowanie studentów, którzy nabyli elementarną wiedzę z obszaru sztuki mediów w zakresie fotomediów, do integrowania różnych obszarów percepcji i kreacji medialnej w sztuce oraz ich konotacji we współczesnej kulturze ukierunkowanej na świadome i aktywne w niej uczestnictwo.
Zestaw prac ”Things are queer” Kornela Kowalskiego jest formą dialogu z tradycją fotograficzną reprezentowaną przez klasyka fotograficznej narracji Duane Michalsa, z którym autor polemizuje, posługując się strategią inscenizacyjną. Podobnie jak Michals, Kowalski prowadzi grę z widzem, z tą jednak różnicą, że nie pozostawia widza bez możliwości znalezienia odpowiedzi na pytanie o cel takiej gry, lecz pozwalając mu podążać za swoimi konfabulacjami, oprowadzając go po wykreowanym przez siebie fikcyjnym świecie zbudowanym z prozaicznych obiektów. W ten sposób, twórczo wykorzystując klasyczne media, Kornel Kowalski wprowadza widza w nową płaszczyznę cyfrowej, wirtualnej przestrzeni. Dodatkowym atutem realizacji ”Things are queer”, która powstała w ramach badań naukowo-artystycznych, jest próba wypracowania przez Kornela Kowalskiego własnego języka wypowiedzi, co niewątpliwie przyczynić się może do wejścia autora na drogę indywidualnego rozwoju.
prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Treppa